1. YAVRU KARACA KORUMA ALTINDA

  Aralık 06, 2016 İstanbul Şile ilçesi Hasanlı köyünde vurulmuş olarak bulunan yavru karaca ihbarı üzerine DKMP Şile Şefliği ekiplerince olay yerine gidilerek alınan yavru karaca, tedavi edilmek üzere İstanbul Üniversitesi Avcılar Veteriner Fakültesi Kampüsüne teslim edilmiştir. Söz konusu kaçak avcının aranmasına devam edilmektedir.

 2. KORUMA KONTROL EKİPLERİ SAKA AVCILARINA GÖZ AÇTIRMIYOR

  Aralık 02, 2016 İstanbul Şube Müdürlüğü, Alemdağ Şefliği Koruma ve Kontrol ekiplerince yapılan koruma faaliyetlerinde, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa göre yakalanması ve ticaretinin yapılması yasak olan saka (Carduelis carduelis), iskete (Carduelis spinus), florya (Carduelis chloris) kuşlarını yasa dışı yollarla yakalayan kişiler suçüstü yakalanmıştır.

 3. ŞİLE ŞEFLİĞİNCE AVCILARIN SORUNLARI DİNLENDİ.

  Kasım 25, 2016 Şile şefliği ve Şile Oruçoğlu Avcılar tarafından organize edilen Avbis ve Av sorunları toplantısı şile Oruçoğlu avcılık derneği binasında gerçekleşti. Şile Şefi Can Koç ve Oruçoğlu avcılık dernek başkanı Mehmet Gedik tarafından avbis uygulamaları, kota alma ve geri bildirim anlatılıp, avcıların av sırasında yaşadığı sorunlar dinlenmiştir.

 4. KORUNAN TÜRLERİN YASADIŞI TİCARETİNE GEÇİT VERİLMİYOR

  Kasım 24, 2016 Müdürlüğümüze; Esenler Otogarı’nda bir Turizm Şirketinin önünde kasalar içinde keklikler olduğu ihbarı üzerine İstanbul Şube Müdürlüğü denetim personelince ilgili adrese gidilmiştir. Söz konusu adreste 11 kasa içinde 100 adet keklik bulunduğu görülmüştür.

 5. SAKA TİCARETİ YAPANLARA EKİPLERİMİZ GÖÇ AÇTIRMIYOR

  Kasım 24, 2016 İstanbul şube müdürlüğü koruma ve kontrol ekipleri olarak , 4915 kara avcılığı kanununa göre yakalanması ve ticaretinin yapılması yasak olan saka kuşu ile alakalı olarak 2016 yılı içerisinde ; arazide yasa dışı yollarla ağ yardımıyla saka avı yapanların suçüstü yakalanması, facebook ve benzeri sosyal ağlar üzerinde satış yapanların tespit edilmesi , bimer ve kurumumuza gelen ihbarların değerlendirmesi ile çok sayıda saka kuşu avcısı ve ticaretini yapan kişi yakalanmıştır.

 6. TEDAVİSİ TAMAMLANAN KUŞLAR DOĞAYA SALINDI…

  Kasım 24, 2016 ge Müdürlüğümüze yaralı ve tedaviye muhtaç halde getirilen Şah Kartalı bir yıl süre ile kas yoğunluğuna ulaşana kadar, 2 adet şahinin ise sağ kanadındaki yırtık dikilerek, 1 adet puhunun kanadı altında yarasının bakımı ile alaca baykuşun yavru iken geldikten sonra yetişkin birey olana kadar tedavileri İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinde yapılmıştır.

 7. YARALI KARACA KURTARILDI.

  Kasım 16, 2016 İstanbul Şube Müdürlüğü Şile Şefliği ekibince yaralı karaca kurtarılarak Şile belediyesi veteriner birimine götürülmüştür. Yapılan ilk müdahale sonucunda boynuzlarının kırıldığı kulağından ve ağzından kan geldiği belirlenmiş ve gerekli tedavisi yapılarak kanaması durdurulmuştur.

 8. YANGIN TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Kasım 08, 2016 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan "İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik" kapsamında, işyerlerinde oluşacak acil durumlarla ilgili olarak kurumumuzda yangın tatbikatı...

 9. SULTAN PELEMİRİ GURBETTE DE KORUNUYOR

  Ekim 28, 2016 Nesli tehlike altında bulunan Sultan pelemiri (Cephalaria tuteliana) türünün yaşam alanlarının korunmasının yanında, doğal yetiştiği ortamın yapılaşma etkisi nedeniyle tehdit altında olması sebebiyle türün gurbette de korunmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

 10. AV KORUMA FAALİYETLERİ

  Ekim 20, 2016 2016 – 2017 Av Sezonunun başlaması ile İstanbul Şube Müdürlüğüne kayıtlı 22.165 avcıdan, 9.938 kişi Av Pulu alarak belgelerini tamamlamıştır. Avbis sitemi üzerinden kayıt yaptıran avcılar, Arnavutköy, Beykoz, Çatalca, Kartal, Sarıyer, Silivri ve Şile İlçelerinde bulunan dokuz devlet avlağı ve bir genel avlakta belirlenen...