1. “KAFANA GÖRE AVLANMA!” BILBOARDLARI İSTANBUL SOKAKLARINDA

  Aralık 18, 2014 Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2014 - 2015 Yılı Av Sezonu Kaçak Avcılıkla Mücadele yılı olarak belirlenmiştir. Türkiye’ de Av ve Yaban Hayatının, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından korunduğunun, geniş halk kitlelerine duyurulması ve farkındalığın oluşturulması hedeflenmektedir.

 2. KAMUYA GEÇİRİLEN TÜFEKLERİN İHALESİ YAPILACAKTIR

  Aralık 18, 2014 Şube Müdürlüğümüzce mülkiyeti kamuya geçirilen ve yukarıda nitelikleri belirtilen av tüfekleri 2886 Sayılı Yasanın 51. maddesi uyarınca Kapalı zarf pazarlık Usulü ile 24.12.2014, 25.12.2014, 26.12.2014 tarihlerinde saat 09:00 de Orman ve Su İşleri Bakanlığı I. Bölge Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürlüğünde teşekkül edecek komisyon huzurunda yapılacaktır.

 3. SÜRDÜRÜLEBİLİR AV VE YABAN HAYATI YÖNETİMİ ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI.

  Aralık 17, 2014 Yaban hayatını koruma, yaban hayvanlarını, bitki türlerini, bunların doğal yaşam topluluklarını, doğal yaşam alanlarında güvence altına alan bütün teşvik edici ve koruyucu önlemleri kapsar. Yaban hayatını korumanın amacı; hayvan ve bitki türlerinin kendi habitatlarında, doğal seleksiyon koşullarında güvence altına alarak, türlerin doğal gelişimini sağlamaktır. Dolayısıyla, yaban hayatı korunurken ve düzenlenirken ekosistemi bir bütün olarak ele alıp değerlendirmek gerekmektedir.

 4. AV KORUMA VE KONTROLLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

  Aralık 15, 2014 Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürlüğü Av Koruma Kontrol ekipleri 2014-2015 Av Sezonunun açılmasıyla birlikte yasak avcılığı engellemek ve doğal hayatı korumak amacıyla koruma kontrol faaliyetlerine aralıksız devam etmektedirler.

 5. SÖZLEŞME ÖNCESİNE AİT CITES’A TABİ FİLDİŞİ MALZEME YASALLAŞTIRILDI.

  Aralık 12, 2014 Müzik aletlerinin en kalitelileri, CITES’a tabi türlerin parçaları kullanılarak yapılmaktadır. Müzik eğitimi için yurt dışına çıkacak olan bir vatandaşımız, yanında götürmek istediği tuşları fildişi kaplama olan piyanosunun gerekli izinleri için Müdürlüğümüze başvuruda bulunmuştur.

 6. TERK EDİLMİŞ MAYMUN KURTARILDI

  Aralık 12, 2014 Avcılar civarında terk edilmiş halde görülen, bir adet yeşil maymun ihbarı üzerine İstanbul Şube Müdürlüğüne bağlı Av Koruma ve Kontrol Şefliği ekiplerince alınmış, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Darıca Hayvanat Bahçesine teslim edilmiştir.

 7. SULTAN PELEMİRİ (Cephalaria tuteliana) TÜR KORUMA EYLEM PLANI ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI.

  Aralık 05, 2014 2023 yılına kadar Bakanlığımız tarafından 100 tür için eylem planı hazırlanması hedeflenmiş olup ilgili çalışmalar başlatılarak her yıl nesli tehlike altında olan 10 tür hakkında tür koruma eylem planı gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu çalışmalar doğrultusunda 2013 yılı için 10 ilde Tür Eylem Planları tamamlanmıştır.

 8. ÇATALCA İLÇESİNDE HAYVAN KORUMA TOPLANTISI YAPILDI

  Aralık 02, 2014 30.10.2014 tarih ve 22 numaralı İl Hayvanları Koruma Kurulunda, her ilçede Kaymakamlıklarımız başkanlığında ilçedeki kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları ile Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde ilçedeki sorunlar ve projelerin değerlendirilmesi yönünde toplantılar yapılmasına karar verilmiştir.

 9. KILIÇGAGA TEDAVİ EDİLİYOR

  Aralık 01, 2014 İstanbul Şube Müdürlüğüne bağlı Alemdağ Şefliğince, Kuzguncuk'ta vatandaşlar tarafından bulunan bir adet yaralı Kılıçgaga ihbarı üzerine adrese gidilmiş ve yaralı kılıçgaga vatandaşlardan teslim alınmıştır. Kılıçgaga, tedavisinin yapılması için İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesine teslim edilmiştir. Tedavisinin tamamlanmasının ardından doğaya salınacaktır.

 10. YARALI LEYLEK TEDAVİ EDİLİYOR

  Kasım 27, 2014 İstanbul Şube Müdürlüğümüze bağlı Küçükçekmece Şefliğine gelen yaralı hayvan ihbarları sonucu 1 adet leylek , Çatalca bağlı Çakıl köyü civarında vatandaşlarımızdan teslim alınarak, tedavilerinin yapılması için İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesine teslim edilmiştir.