1. CANLI HAYVAN İTHALATÇI FİRMALARI CITES SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA DENETLENDİ

  Mart 05, 2015 CITES Sözleşmesi (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) gereğince CITES’a tabi türlerin kayıt dışı olarak yurda girişinin önlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda, İstanbul Şube Müdürlüğü CITES Birimi tarafından canlı hayvan ithalatçı firmalarının rutin denetimleri devam etmektedir.

 2. AV YASAĞINDA AVLANAN AVCILARA CEZA KESİLDİ

  Mart 04, 2015 İstanbul Şube Müdürlüğü Sarıyer Birim Mühendisliği Av Koruma Kontrol Ekiplerince Sarıyer - Rumelikavağı mevkiinde Av sezonu dışında avlanma yapan kaçak avcıya ekiplerimizce 14/2.2 avlanma belgesi bulundurmamak,(5.1.5.2)avlanma süreleri dışında avlanma,6.2.5 haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırmadan takossuz avlanma ve 4.2.1 yaban hayvanlarını üreme döneminde rahatsız etme kabahatlerinden idari para cezası uygulanmış ve Y.Oto Takossuz tüfek de kamuya geçirilmek üzere el konmuştur.

 3. 2015-2016 AV KOMİSYONU KARARI ALINMIŞTIR

  Şubat 26, 2015 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunun 3.maddesi gereğince İlimiz Av Komisyonu Vali Yardımcımız Sayın ; Osman ATEŞ başkanlığında idaremiz binasında toplanarak 2015-2016 Av Dönemi İl Av Komisyonu kararları alınmıştır, toplantıya kamu temsilcilerinin yanısıra ilimizde faaliyet gösteren temsilci avcı federasyonları da katılım sağlamıştır.

 4. SAKA KUŞLARI DOĞAYLA BULUŞTU

  Şubat 24, 2015 İstanbul Şube Müdürlüğü Koruma Kontrol ekiplerine gelen ihbar üzerine Güngören de bir binada tutulan 25 adet saka kuşu Koruma Şefliği ekiplerince ve Emniyet ekiplerinin yardımı ile alınıp Kabahatler Kanuna göre Av Kabahat tutanağı tanzim edilip el konulan Sakalar İstanbul Şube Müdürlüğümüzce doğaya salınmış ilgili kişiye idari yaptırım kararı uygulanmıştır.

 5. DERNEKLERLER 2014-2015 AV SEZONUNU KAPATTI

  Şubat 23, 2015 İstanbul Şube Müdürlüğü ile Av Koruma Kontrol Şefliği ekipleri ve Şile Oruçoğlu Avcılar derneği ile birlikte 2014-2015 Av sezonu kapatılmıştır.

 6. BAYKUŞ TEDAVİ EDİLİYOR

  Şubat 23, 2015 İstanbul Şube Müdürlüğü Sarıyer Birim Mühendisliğine duyarlı vatandaşların ulaşması neticesinde Bahçeköy de kargaların saldırısına maruz kalan baykuş gerekli tedavileri yapılıp tekrar doğaya kazandırılmak üzere İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine ulaştırılarak tedavisine başlanılmıştır.

 7. AV KORUMA EKİPLERİMİZ YASAK AVCILARA GÖZ AÇTIRMIYOR

  Şubat 23, 2015 İstanbul Şube Müdürlüğü Sarıyer Birim Mühendisliği tarafından yapılan av koruma kontrol çalışmaların da Kısırkaya, Gümüşdere,Sazlıbosna meralarında dolaşılmış 4915 kara avcılığı kanunu kapsamında 84 avcı denetlenmiş yasak gün de avlanan şahıslarda dahil olmak üzere 9 adet avcıya idari para cezası uygulanmış 4 adet y.oto,takossuz,tufege kamuya geçirilmek üzere el konulmuş ,1 adet faili meçhul olarak bulunan süper poze tüfek ise Jandarmaya teslim edilmiştir.

 8. CAN DOSTALARIMIZ AÇ KALMADI

  Şubat 19, 2015 İstanbul Şube Müdürlüğü Av koruma kontrol ekiplerimiz ve hayvan severlerle birlikte bu dondurcu soğukta can dostlarımızı yine unutmadı, asıl yerleri şehir olan fakat ormanlık alanlara terk edilen köpeklerle sıklıkla karşılamaktadırlar.

 9. YARALI ŞAHİN TEDAVİ EDİLİYOR

  Şubat 17, 2015 Belgrad Ormanında piknik yapan vatandaşlar tarafından kanadı kırık halde bulunan yaralı şahin duyarlı vatandaşımız tarafından İstanbul Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. Yaralı şahin İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderilerek, tedavisi tamamlandıktan sonra doğaya salınacaktır.

 10. BELGESİ OLMAYAN HAYVANLARA EL KONULDU

  Şubat 16, 2015 Tespit edilen yaban hayvanlarının evrakları incelenerek, belgesi olmayan hayvanların nakilleri için olumsuz hava şartlarının sona ermesi beklenmiştir. 13.02.2015 tarihinde Bursa Şube Müdürlüğü ekibinin gelmesi ile başta vaşaklar ve maymunlar olmak üzere, belgesi olmayan bütün yaban hayvanlarına el konulmuş, Genel Müdürlüğümüze bağlı Veteriner Hekimlerce vaşak, geyik ve maymun türü hayvanlar usulüne uygun biçimde uyutularak nakil araçlarına yerleştirilmiştir.