Skip Navigation LinksAna Sayfa > Tabiat Parkları > Çilingoz Tabiat Parkı

Tabiat Parkının Adı

Çilingoz

Bölge Müdürlüğü

I.Bölge Müdürlüğü

İl

İstanbul

İlçe/Köy

Çatalca

Kapladığı Alan (ha)

17,15

 

KAYNAK DEĞERLERİ

Çilingoz Tabiat Parkı hareketli morfolojik yapısı, uygun iklim koşulları, ulaşımın kolaylığı ve yoğun yapılaşmanın olmadığı deniz kirliliğinin bulunmadığı bir  alandır.

- Çilingoz Tabiat Parkı içinde alanın büyük bir kısmı, baskın olarak Fagus orientalis (kayın), Carpinus betulus (gürgen)’dan oluşan geniş yapraklı ormanlarla ve meşe türleriyle kaplıdır. Çalı katında Rhododendron ponticum (ormangülü), Ruscus aculeatus (tavşan memesi), eğreltiler ve bir çok Rubus türleri göze çarpar. Kıyı kumul vejetasyonunda ise Eryngium türleri, Alkanna tinctoria, Onosma tauricum, Lychnis coronaria gibi bitkiler görülür. Ayrıca, alanında aslında Akdeniz elementi olan Myrtus communis (mersin), Laurus nobilis (defne), Erica arborea (funda), Arbutus unedo (koca yemiş), gibi türler kıyıya yakın yerlerde görülerek yalancı makiyi oluştururlar.

“Türkiye’nin Önemli Bitki Alanları” [31] isimli kaynaktaki verilere göre Marmara Bölgesi’nde bulunan 19 önemli bitki alanından (ÖBA) 6 numaralı olan Terkos-Kasatura Kıyıları ÖBA’sı incelendiğinde, Çilingoz Tabiat Parkı sahası’nın da bu ÖBA içinde yer aldığı görülmektedir.

-Alanda görülen memeli türler; geyik, karaca, tilki, gelincik, ağaç sansarı, kurt, çakal, sincap,  kirpi, tavşan ve köstebek gibi türler bulunmaktadır.

Kuş türleri; yeşilbaş, bıldrıcın, çulluk, üveyik, karabatak, leylek, atmaca, puhu, ağaçkakan, karatavuk, ispinoz, saka, çilkeklik ve saksağandır.

Balık türleri ise; barbunya, istavrit, kalkan, kefal, kırlangıç, palamut, vatoz, g,b, denizde yaşayan balıklarla; derlerde  de alabalık, sazan tatlısu kefali, yılan balığı gibi türlere rastlanmaktadır.

 

GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK FAALİYETLER

Zengin doğal bitki örtüsü ile Karadeniz kıyısında hem günübirlik piknik hemde konaklama imkanları bulunmaktadır.  Tabiat Parkında  yüzme sporu ve piknik yapılmaktadır.

 

NASIL ULAŞILABİLİR?

Çilingoz/Çatalca

 

NELER GÖRÜLEBİLİR?

Çilingoz Tabiat Parkı bulundurduğu farklı ekosistemler ile ulusal ölçekte olduğu kadar uluslararası ölçekte ender ve çeşitlilik gösteren bir alandır. Çilingoz Koyu’nun iki yanında yer alan yar kısımları, mağaralar, dere kenarları ve kumul üstündeki zengin bitki örtüsü görülmeye değer alanlardır.

 

 1. 9598
  Kasım 06, 2015
  Çilingoz__
 2. Çilingoz_
  Kasım 06, 2015
 3. Cilingoz
  Eylül 26, 2012