Skip Navigation LinksAna Sayfa > Tabiat Parkları > Değirmenburnu Tabiat Parkı

Tabiatı Parkının Adı:

Değirmenburnu

Bölge Müdürlüğü:

İstanbul 1.Bölge Müdürlüğü

İl

İstanbul

İlçe/Köy

Adalar/Heybeliada

Kapladığı Alan

12.28 Ha

 

KAYNAK DEĞERLERİ

Heybeliada 9 adadan oluşan İstanbul adalarından ikinci büyük adasıdır. Tarihi ve kültürel yapısı, ruhban okulu, manastır kalıntıları, eski rum evleri, bisiklet ve fayton güzergahları, doğal ibreli ağaç yapısı, İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçelerinin manzarası ve yüzme sporunun yapılabileceği kıyılar bulunmaktadır. 

Sahanın doğusunda Heybeliada merkezi, batısında Marmara denizi ve Burgazada, güneyinde Heybeliada mahallesi ve kuzeyinde Marmara denizi bulunmaktadır. Saha Marmara bölgesinde bulunmakla beraber Akdeniz iklimi etkisi de görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlıdır. Gece ile gündüz arasındaki ısı farkı azdır.Hâkim rüzgâr yönü kuzeybatıdır. Rüzgârlar yılın tüm aylarında etkili olup en hızlı rüzgâr kuzeybatı yönünden Şubat ve Haziran aylarında eser.Mevsimler itibarıyla tespit edilen en düşük sıcaklık 4,3 0C ile Şubat ayında, en yüksek sıcaklık ise 31,28 0C ile Temmuz ayında görülür. Bağıl nem en düşük olduğu Haziran Temmuz aylarında bile %70’in altına düşmez. 

Klasik doğa yürüyüşleri, manzara izleme etkinlikleri ve denize girme olanağı da bulunan alanda, bahar ve yaz aylarında az yağış görülmesi, alanın cazibesini arttırmaktadır.Sahanın genelinde üst tabakada boylu kızılçam ağaçları bulunmakta,kısmen erguvan, çitlembik türleri bulunmaktadır. Alt tabakada ise laden, katır tırnağı vardır.

 

NASIL ULAŞILABİLİR;

Tabiat Parkının bulunduğu Heybeliada’nın Kabataş’a uzaklığı 20 km, Bostancıya 10 km. ve Kartal’a uzaklığı ise 6,5 kilometredir. Ulaşım, İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin (İDO) vapur ve motor seferleriyle, katamaran tipi hızlı gemileriyle ve tarifeli çalışan özel yolcu motorlarıyla sağlanmaktadır. Ayrıca İDO’nun ‘Deniz Taksi’ hizmeti de vardır.

 

NELER GÖRÜLEBİLİR;

Tabiat Parkı çevresinde ruhban okulu,manastır  ve İstanbul’un eşsiz manzarasını gören tepeleri bulunmaktadır.İstanbul'un en çok rağbet gören sayfiye yerlerindendir. Sadece tarihi dokusuyla değil doğasıyla, temiz havası, denizi ve doğal güzellikleriyle de sık ziyaret edilen bir alandır. Tabiat parkından güneşin  batışı muhteşem izlenmektedir.Sanatoryum, tabiat parkı içinde kalan ve sınır teşkil Ruhban (papaz) okulu ve tarihi değirmen  görülmeye değer tarihi özelliklerindendir.Saha içinde fayton ve bisiklet tur alanı bulunmakta, piknik ve manzara seyir imkanları da vardır.

 1. Degirmenburnu6
  Ekim 01, 2012
 2. Degirmenburnu5
  Ekim 01, 2012
 3. 0 Degirmenburnu 2
  Ekim 01, 2012
 4. 0 Degirmenburnu 1
  Ekim 01, 2012
 5. Degirmenburnu4
  Eylül 26, 2012
 6. Degirmenburnu3
  Eylül 26, 2012
 7. Degirmenburnu2
  Eylül 26, 2012
 8. Degirmenburnu1
  Eylül 26, 2012