Skip Navigation LinksAna Sayfa > Tabiat Parkları > Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Tabiat Parkının Adı

Göktürk Göleti

Bölge Müdürlüğü

I.Bölge Müdürlüğü

İl

İstanbul

İlçe/Köy

Eyüp

Kapladığı Alan (ha)

111,85

 

KAYNAK DEĞERLERİ

Üst tabakada Pinus nigra ( Karaçam ) , Pinus maritima ( Sahil Çamı ), Quercus robur ( Saplı meşe ), Fagus orientalis ( Doğu Kayını ), Fraxinus ornus ( Dişbudak ) bulunmaktadır. Alt tabakada ise; Phyllirea media ( Akçakesme ), Arbutus unedo ( Kocayemiş ) , Erica mediteranis ( Funda ), Laurus nobilis ( Defne ), Rubus tracticasus ( Böğürtlen ), Hedera helix ( Orman Sarmaşığı ) gibi türler bulunmaktadır. Yaban Domuzu, Kurt, Sincap, Çakal, Tilki ve Köstebek gibi türler bulunmaktadır.

 

GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK FAALİYETLER

Sahanın üstün estetik değerlere sahip florası, doğal yaya yolları, spor ve doğa etkinliklerinin yapılabileceği bir arazi yapısına sahip olması nedeniyle İstanbul halkının rekreasyonel açıdan tercih ettiği bir yerdir.

NASIL ULAŞILABİLİR?

Göktürk Merkez Mah. İstanbul Caddesi - Eyüp

 

NELER GÖRÜLEBİLİR?

Dinlenme, gezi ve İstanbul'u çevreleyen geniş ormanlardan gelen suyu tutmak için 166,480 metrekareden oluşturulan Göktürk Göleti çevrenin önemli cazibe merkezlerinden biridir. Göktürk bölgesinde yerleşimin artması bu tür yerlerin varlığını daha önemli kılmaktadır. Baraj gölü, görsel zenginliğinin yanı sıra dinlenme ve yürüyüş aktiviteleri için çok uygundur.

 1. Göktürk1
  Eylül 26, 2012
 2. Göktürk2
  Eylül 26, 2012
 3. Göktürk3
  Eylül 26, 2012
 4. Göktürk4
  Eylül 26, 2012