Skip Navigation LinksAna Sayfa > Tabiat Parkları > Kömürcübent Tabiat Parkı

Tabiat Parkının Adı

Kömürcü Bent Tabiat Parkı

Bölge Müdürlüğü

1.Bölge Müdürlüğü (İstanbul)

İl

İstanbul

İlçe/Köy

Sarıyer/ Bahçeköy

Kapladığı Alan

2,90  Ha

 

KAYNAK DEĞERLERİ

Belgrad Ormanındaki en eski bent olan Kömürcü Bendi’nin üst kısmında bulunmaktadır.Kömürcü Bendi Karanlık Bent olarak da bilinir ve 2.Osman tarafından 1620 de Kağıthane deresiyle buluşan Topuz dereciği üzerine inşa edilmiştir.Geyik Üretme Sahası Kömürcü Bendin bitişiğine tesis edilmiştir.Tabiat Parkı İçerisinde eskiden Alabalık Üretme İstasyonu ve Pekin Ördeği Üretme Tesisleri Bulunmaktaydı.Ancak suyun kalitesinin alabalık için yazın uygun olmaması nedeniyle bu uygulamalardan vazgeçilmiştir.Balık üretme istasyonundan vazgeçilmesinin bir nedeni de geyiklerin içtikleri suyun kirlenmesine sebep olmalarıdır. Küçük gruplar için uygun bir tabiat parkıdır.Saha sık ağaçlarla kaplıdır.

 

GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK FAALİYETLER

Toplantı ve Organizasyonlar için uygundur.

 

NASIL ULAŞILABİLİR?

 Tabiat Parkına Bahçeköy ‘den ulaşılabilir.Falih Rıfkı Atay Tabiat Parkına yaklaşık 1 km , Bahçeköy’e 6 km  mesafede bulunmaktadır.

 

NELER GÖRÜLEBİLİR?

Kömürcü Bent etrafı sık ağaçlarla çevrili yapraklı ormanların en güzeli Kayın Ormanları ile içiçe vaziyettedir ve Tabiat Parkının civarında  yürüme mesafesinde halkın rağbet ettiği sakin dinlenme alanları mevcuttur.

 1. KömürcüBend1
  Eylül 26, 2012
 2. KömürcüBend2
  Eylül 26, 2012
 3. KömürcüBend3
  Eylül 26, 2012
 4. KömürcüBend4
  Eylül 26, 2012